Czy warto zrezygnować z zabawek plastikowych na rzecz drewnianych

Kupując nowe zabawki dla naszych pociech, łatwo oczarować się błyszczącym plastikiem, migającymi światełkami i różnymi dźwiękami, dzwoneczkami i gwizdkami.

Dodaj do tego wymagania dzieci dotyczące najnowszych i modnych zabawek, a nic dziwnego, że mamy w domu pełno połamanych plastikowych gadżetów. Niektóre plastikowe zabawki mogą być pełne szkodliwych składników, takich jak ołów, PCV, ftalany i bisfenole. Ponieważ większość zabawek trafia do ust dziecka, naraża je to na ryzyko kontaktu z neurotoksynami, czynnikami rakotwórczymi i substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną.

Czy warto zrezygnować z zabawek plastikowych na rzecz drewnianych

Wszechstronne i trwałe zabawki z drewna

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla szkodliwego plastiku, możemy przykładowo wybrać drewniane zabawki. Dodatkowo zabawki dla dzieci w różnym wieku wykonane z drewna mają wiele zalet. Drewniane zabawki mogą wydawać się staromodne i uproszczone w porównaniu z najnowszą generacją gadżetów na baterie, ale nowoczesne programy edukacyjne oparte na zabawie podkreślają znaczenie prostych i naturalnych materiałów dla usprawnienia uczenia się i odkrywania otaczającego dziecko świata.

Zabawki wykonane z drewna są bezpieczniejsze, nie pękają tak łatwo jak plastikowe zabawki, więc jest mniej prawdopodobne, że zaszkodzą dziecku małymi częściami i postrzępionymi krawędziami. Jest również mniej prawdopodobne, że zawierają niebezpieczne barwniki, farby i chemikalia. Drewniane zabawki są również niezwykle trwałe, rzadko pękają lub płowieją. Będą się nimi cieszyć nie tylko twoje dzieci, ale mogą być również przekazywane młodszym dzieciom w rodzinie, lub możesz je w przyszłości odsprzedać. Klasyczne wzory, żywe kolory i wysoka jakość drewnianych zabawek sprawiają, że dzieci będą zachwycone zabawą z nimi.

Niezależnie od tego, czy są to podstawowe klocki, czy zabawki z drewna mają kształt przedmiotów codziennego użytku, zachęcają dzieci do budowania, tworzenia i angażowania się w pomysłową zabawę. Tego typu działania często symulują sytuacje z życia codziennego i przygotowują je na przyszłość. Z pewnością tego typu zabawki zachęcają do kreatywności i pobudzą wyobraźnię dzieci w różnym wieku.